Pasaulinė Žemės diena

Kovo 20 d. – pasaulinė Žemės diena.

Islandija. 2016 m.
Islandija. 2016 m.

Kiekvienais metais kovo 20 dieną minima Pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris. Šiomis dienomis ateina pavasario lygiadienis – dienos ir nakties trukmė tampa vienoda visuose Žemės rutulio kampeliuose. Šią dieną diskutuojama aplinkosauginėmis temomis ir raginama priimti palankius aplinkai sprendimus.

Pasaulinės Žemės dienos metu kiekvienas turėtume pagalvoti apie mūsų planetos problemas ir savo kasdienę veiklą nukreipti tų problemų sprendimo linkme. Mūsų maži darbai – popieriaus ir elektros taupymas, langų ir durų sandarumas, vandens čiaupų sutvarkymas – padeda tausoti medienos išteklius ir elektrą, šilumą ir vandenį, kuriems pagaminti ar išgauti reikia daug energijos, o jai pagaminti naudojami nuolat senkantys Žemės ištekliai.


Keli faktai apie Žemę:

  • Žemės amžius – apie 4,5 milijardo metų.
  • Vidutinis Žemės atstumas nuo Saulės – 149 mln. km (sausio mėn. jis 3 mln. km mažesnis, o liepą – didesnis). Saulės šviesa šį atstumą įveikia maždaug per 8 minutes.
  • Be Mėnulio, Žemė turi dar bent du natūralius „palydovus“ – tai asteroidai 3753 Cruithne (atrastas 1986 metais) ir 2002 AA29 (atrastas 2002-aisiais), kurie iš tiesų sukasi ne aplink mūsų planetą, o aplink Saulę, tačiau jų orbita labai panaši į Žemės, tad asteroidai atrodo ją lydintys.Jei Žemę būtų galima išgryninti į atskirus elementus, gautume apie trečdalį geležies (jos daugiausia yra branduolyje), 30 proc. deguonies, 15 proc. silicio, 13 proc. magnio, 2 proc. nikelio, 2 proc. sieros ir smulkesnes dalis kitų elementų.
  • Iš asmeninio „alfa“ renginių archyvo
    Iš asmeninio „alfa“ renginių archyvo

    Šiuo metu laboratorijose gaminamų ir tiriamų saulės celių efektyvumas siekia 20 procentų. Tokiomis celėmis padengus tokį plotą, kokį užima Ispanija, visa Žemė būtų aprūpinta elektra vien iš Saulės gautos energijos.

  • Jeigu išgręžtume tunelį per visą Žemę ir į jį įšoktume, kristi tektų apie 42 minutes.
  • Žemėje nuolat atrandamos naujos gyvūnų ir augalų rūšys. Tarptautinio instituto rūšių tyrimams Arizonos valstijos universitete duomenimis, 2007 metais jų atrasta ir aprašyta tiek, jog dienai vidutiniškai tektų beveik 60 – į šį skaičių įtrauktos ir tokios gyvybės formos kaip bakterijos ar iki šiol nežinomi buvę dinozaurai. Tarp naujų atradimų – prie Indonezijos krantų randamas žirnio dydžio jūrų arkliukas, kavamedis, kurio vaisiai – be kofeino.

Nepamirškime, kad net ir mažais darbais, bet visi galime prisidėti prie Žemės saugojimo!

 

 

Pasidalink Facebook

„alfa“ renginiai informacija